Wodomierze jako podstawowe przyrządy do pomiaru zużycia wody

Wodomierze są głównymi urządzeniami pomiarowymi zużycia wody. Ich dokładność obliczeniowa, solidność, również celny wybór stanowią podstawę zgodnych rozliczeń. W ostatnim okresie bardzo modne stały się wodomierze bezprzewodowe, które zapewniają dokonywanie większej ilości odczytów i rozliczeń, a również ewentualność fakturowania w krótszych okresach faktycznie zużytej wody.

licznik wody

Autor: Michael Pereckas
Źródło: http://www.flickr.com
W inteligentnych wodomierzach zastosowano optyczny transfer, całkiem odporny na zewnętrzne pole magnetyczne.

Czyżbyś czuł ochotę na więcej tekstów na ten temat? Zachęcamy więc do kolejnej witryny – po prostu idź tutaj (https://wibako.pl/czesci-hanomag) i przeloguj się do naszego serwisu.

Nie ma możliwości zakłócania pomiaru transferu wody, czyli inaczej przywłaszczenie wody przez montowanie aparatów wydzielających pole magnetyczne i utrudniających pracę licznika. Zyskuje na tym spółdzielnia, lecz i lokator, który nie powinien płacić za innych mieszkańców. Dzisiejsze wodomierze potrafią zawiadamiać zakład dostarczający wodę o przeróbkach, bądź próbach przekształceń w urządzeniu np. ściągnięciu nakładki, transferu wstecznego, także przyłożenia magnesu.Największym pozytywem dla lokatorów jest to, że odczyt stanów zużycia wody odbywa się bez konieczności dostępu do pomieszczeń mieszkalnych, w opcjonalnym terminie, w krótkim czasie, a zdobyte dane potrafią być wyeksportowane do formatu pliku csv, tym samym uszczuplone są koszty odczytów i przygotowywania baz danych. Dodatkowym uproszczeniem jest odczyt danych z przyrządów zlokalizowanych w punktach ciężko dostępnych.Wartość owego licznika zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, jakie powinien ponieść lokator.

wodomierz

Źródło: flickr.com
Wydaje się jednakże, że w spółdzielniach, gdzie wartości wody technologicznej były istotnie olbrzymie, opłaca się instalować tego rodzaju zmyślne wodomierze – przejdź do sklepu. Naczelnym beneficjentem jest faktycznie spółdzielnia, ale po części również mieszkaniec. Jego czynsz powinien być niższy, będzie też zawiadamiany o wszelkich nieszczelnościach, które potrafią okazać się w przyszłości sporym kłopotem.zobacz (strona)Cena licznika nie jest nadmiernie zawyżony, a wiele spółdzielni rozkłada go mieszkańcom na raty do czynszu.
Sprytne wodomierze zezwalają wyeliminować ewentualność wystąpienia omyłek powiązanych z mylnym odczytem, czy pomyłki przy wprowadzaniu danych.