Tonery do wszelkich drukarek – czy wszystkie pasują do każdej drukarki?

Czym jest toner wie w dzisiejszych czasach chyba każdy – jest to barwny proszek stosowany przy tak zwanej kserografii (czyli przy robieniu ksero), aby otrzymać bezpośredni obraz kopiowanego przez nas na drukarce oryginału.

toner

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com
Tonery mają różną postać – mogą być mocniej ciekłe albo też występować w formie zabarwionych kulek z żywicy typu termoplastycznego. Jednak czy dosłownie każdy zakupiny przez nas toner będzie odpowiedni dla naszego sprzętu?

Zdawać by się nam mogło, iż toner, to po prostu toner. Tymczasem jak się okazuje poza samą formą występowania, tonery posiadają bardzo rózne kształty, a konkretniej – sprzęt, w którym bywają zlokalizowane je ma. Z tego konkretnego powodu – pomimo tego, że tonery stosuje się praktycznie wszędzie te same – nie każdy sprzęt mającego toner pasuje do wszelkich drukarek, czy kserokopiarek. W uzależnieniu od posiadanego modelu oraz marki sprzętu, jesteśmy zmuszeni wykupić toner o odpowiednim kształcie oraz rozmiarze – w tym celu wszelkie tusze bywają oznakowane i przypisane konkretnemu modelowi. Jak to bardzo łatwo się domyśleć dosłownie każdy kolor tonera posiada własne oznaczenia – w tym wypadku nie ma znaczenia model drukarki. Tonery ukazuja się w 4 barwach, określonych skrótem CMYK, czyli mamy tutaj: dla C – Cyjan (a więc odcień koloru niebieskiego); dla M – Magenta (czyli tutaj połączenie czerwieni wraz z niebieskim); dla Y – Yellow (który to wbrew wszelkim pozorom nie jest czystym odcieniem żółtego koloru); oraz nie słabiej ważny kolor o oznaczeniu K – Czarny.

Dlaczego „K” oznacza czarny? Ponieważ czerń bywa określana przy drukarkach jako key colour, a więc na polski „kolor kluczowy”. No a jak dobrze wiemy, bez czarnego koloru w drukarce ani rusz!