Tensometr i dynamometr, czyli specyficzne urządzenia do pomiarów. Co powinno się o nich wiedzieć?

Niemal każdy ma świadomość, do czego służy termometr czy waga kuchenna. Na rynku dostępnych jest jednak znacznie więcej urządzeń, dzięki którym możemy dokonać rozmaitych pomiarów. Dynamometr, inaczej nazywany siłomierzem ma zastosowanie do mierzenia, ile wynosi siła, która działa. Jego działanie zazwyczaj bazuje na prawie Hooke’a, które stanowi, że odkształcenie elementu sprężystego jest wprost proporcjonalne do wartości siły, która działa. Dynamometr tworzy głównie sprężyna.

Tensometr

Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Gdy działają na nią siły, odnotowuje się jej wydłużenie.

Czy posiadasz kłopot z odnalezieniem ciekawych danych na omawiany temat? Jeżeli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść, a z pewnością się nie rozczarujesz.

Trzeba nadmienić budowa siłomierza obejmuje podziałkę. Dynamometr jest wykorzystywany głównie w technice, w atropometrii do pomiaru mięśni dłoni, w gospodarstwach domowych oraz w geodezji. Tensometr z kolei, nazywany odmiennie czujnikiem tensometrycznym to czujnik, który umożliwia mierzenie naprężenia. Tensometr to komponent wchodzący w skład wszystkich wag elektrycznych oraz urządzeń, które są wykorzystywane do pomiaru sił ściskających, rozciągających, naprężeń. Z reguły użytkuje się tensometry oporowe podczas dokonywania pomiarów w laboratorium oraz pomiarów użytkowych. Odznaczają się one tym, że są szczególnie czułe, wyjątkowo dokładne, nie ulegają drganiom i wstrząsom, są przystosowane do funkcjonowania w wysokich temperaturach i warunkach wysokiego ciśnienia.

tensometr

Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Wypada dodać, że mają małe wymiary i jest możliwość umieszczania ich na zakrzywionych powierzchniach. Funkcjonowanie tensometru oporowego związane jest z właściwością fizyczną drutu metalowego.

Bez obaw – zobacz link (http://www.arapneumatik.pl/p-759-zawor-regulacyjny-z-kula-segmentowa-somas-kvt-kvx), który kieruje do podobnej strony. Odnajdziesz na niej zwracające uwagę wpisy w nawiązaniu do omawianego tu tematu.

Chodzi o to, że zmienia on rezystację statyczną, gdy następuje zmiana jego długości. Na komponent odkształcający się w wyniku działania sił przykleja się drut oporowy, stosując określony klej. Odkształcenie, jakie zauważymy na elemencie, na którym czujnik przykleiliśmy, będzie takie samo jak na materiale oporowym. W zależności od tego, jaki jest kształt i ułożenie elementu oporowego, wyróżnia się tensometry wężykowe, tensometry kratowe, a także tensometry oporowe foliowe.