Skrótowy przewodnik po współczesnej fabryce, gdzie produkuje się artykuły spożywcze

Gdy w mieszkaniu zjawiają się goście, to gospodarze częstują przybyłych czym chata bogata. To wtedy na stołach lądują mniej albo bardziej wymyślne dania oraz, obligatoryjnie, kawa i herbata czarna. Tak już przyjęło się w polskiej tradycji, że trzeba wykazać się gościnnością, gdy do domu przychodzą sąsiedzi albo druhowie. W takich sytuacjach rzadko zastanawiamy się, jak powstały produkty, które stawiamy przed przybyszami.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com

A więc zróbmy to teraz. W wielu zakładach, gdzie wytwarza się towary spożywcze, znajdują się różnego rodzaju maszyny, np. wyparka próżniowa. Taki sprzęt znalazł co prawda zastosowanie również w innych gałęziach polskiego oraz międzynarodowego przemysłu, ale, jak już wspomnieliśmy, koncentrujemy się tutaj jedynie na wspomnianym w tytule przykładzie. Tu więcej: liofilizatory.

Wyparka próżniowa to ogólnie rzecz ujmując sprzęt, który służy do kondensowania różnego typu substancji. Znajdziemy go na terenie przedsiębiorstw, które zajmują się wyrobem konfitur śliwkowych, marmolad nisko słodzonych, soków brzoskwiniowych. Z tego wynalazku korzysta też przemysł – https://arapneumatik.pl/k-11-zawory-kulowe – cukrowniczy, a mleko, które stawiamy przed gośćmi również powstało przez zagęszczenie tego płynu w wyparce.

Następnym urządzeniem, który stanowi obligatoryjny element wyposażenia wielu zakładów, w których produkuje artykuły spożywcze są liofilizatory. W takich maszynach przeprowadzany jest proces tzw.

Jeżeli ten artykuł jest według Ciebie przydatny, sprawdź źródło a znajdziesz w tamtym miejscu podobne informacje. One także z pewnością będą dla Ciebie wartościowe.

liofilizacji. Z grubsza rzecz biorąc polega on na zamrożeniu towaru, a potem jego wysuszeniu. Dla przykładu, wspomniany proces produkcyjny znalazł zastosowanie w produkcji kawy rozpuszczalnej. Dla zainteresowanych tematem: .

Chociaż liofilizatory znalazły zastosowanie w zakładach farmaceutycznych, a nawet w archeologii, to zwykły Kowalski proces liofilizacji będzie kojarzył praktycznie tylko z procesem wytwarzania jego ulubionej kawy o smaku karmelu. A gotowy już artykuł trzeba odpowiednio przechowywać, ponieważ w przeciwnym przypadku ulegnie on stwardnieniu. Przyczyna tego zjawiska jest prosta: proces liofilizacji powoduje, że konkretny produkt staje się higroskopijny, czyli łatwo chłonie wilgoć.

Skruber K-415

Autor: www.donserv.p
Źródło: www.donserv.p

Przetwarzanie pożywienia na masową skalę staje się teraz powszechną praktyką. Pomimo tego że dietetycy przestrzegają nas przed jedzeniem zbyt przetworzonych produktów, to trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie byłoby takich towarów na kuchennych półkach. Najprawdopodobniej kawa świeżo mielona zaparzona w ekspresie bywa o wiele zdrowsza niż ta granulowana, lecz taki argument wcale nie przemawia do koneserów kawy rozpuszczalnej.