Plusy i minusy ogumienia całorocznego czyli interesująca alternatywa dla niejednego kierowcy.

Opony są jednym elementów samochodu, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Pomimo tego że mają styk z nawierzchnią jezdni raptem na powierzchni niewiele większej niż dłoń, to ta właśnie powierzchnia decyduje o tym, jak pojazd będzie się poruszał. Tymczasem wielu kierowców zupełnie lekceważy sobie kwestię dbania o ogumienie, co niekiedy kończy się tragicznymi konsekwencjami.

Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o opony jest ich dostosowanie do okresu roku. W Polsce najpopularniejsze jest posiadanie dwóch zestawów opony, czyli na zimę i lato.

Zapewne pod tym hiperłączem dane tam zawarte bardzo Cię zainteresują i dowiesz się dużo świeżych, podobnych informacji, które oczekują na Ciebie właśnie tu.

Opony zimowe mają inny skład mieszanki, a także rodzaj bieżnika. Dzięki temu guma przy niższej temperaturze utrzymuje swoje właściwości i nie twardnieje, co występuje przy oponach na lato. Poza tym specjalne nacięcia na bieżniku, zwane fachowo lamelkami, pozwalają na jazdę po lodzie oraz śniegu, dzięki nim samochód posiada większą przyczepność. Lecz opony na zimę ze względu na taką gumę absolutnie nie nadają się na letnie upały, ponieważ w wysokich temperaturach guma zaczyna być bardzo miękka i będzie się szybko zużywać.

opony

Autor: Frank Weber
Źródło: http://www.flickr.com

Wymiana dwa razy w roku ogumienia dla wielu kierowców jest niewygodna, a poza tym generuje jakieś opłaty.

Jeżeli interesuje Cię omawiany artykuł, to bez ociągania kliknij tutaj i przeczytaj dodatkowo inny tak samo zajmujący news piły faba.

Jakiś czas temu w sprzedaży dla właścicieli osobówek pojawiły się opony całoroczne, łączące w sobie zalety opony zimowej i letniej, umożliwiając bezpieczną jazdę przed cały rok. Dzięki odpowiednio dopasowanej mieszance i kształtowi bieżnika poradzą sobie i na zaśnieżonych ulicach, i w czasie urlopu na południu Europy. Zdobywają one coraz większe zainteresowanie, gdyż są po prostu wygodne w użyciu, nie trzeba ich dwa razy w roku zamieniać. Przeciwnicy są zdania, że nawet jeśli takie opony wielosezonowe spełniają swoje zadanie, to mimo wszystko jazda na nich, szczególnie podczas śnieżnej zimy, nie będzie tak bezpieczna, jak na tradycyjnych zimówkach.

Być może gdzieś w górach opony całoroczne mogłyby sobie nie poradzić, jednak jeśli ktoś jeździ głównie po mieście, gdzie drogi są odśnieżane, to powinny dać sobie radę. Najlepiej na wszystkie pytania powinna odpowiedzieć jakaś dobra hurtownia opon, gdzie przed kupnem warto się udać i zasięgnąć opinii doświadczonych pracowników.