O czym warto pamiętać, opiekując się osobą starszą?

piecza nad seniorem wymaga mnóstwo cierpliwości a także zrozumienia dla potrzeb nestora. Trzeba mieć na uwadze nie jedynie stan zdrowia seniora, lecz przede wszystkim jego charakter i nawyki.

relaks

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, która pragnie podjąć się pieczy nad seniorem, musi pamiętać o tym, że praca owa wymaga od niego wiele wytrwałości oraz ostrożności.

Chcesz zgłębić więcej na ten wątek? To świetnie, ponieważ pod linkiem wino moscato odnajdziesz interesujące informacje, które Cię zaabsorbują.

Opieka nad osobą starszą, jaka na dodatek choruje, jest niesłychanie absorbująca, ale może dać tak opiekunowi, jak także seniorowi, wiele satysfakcji. Opiekując się starszą osobą należy pamiętać o subtelności, zarówno w sprawach fizycznych, jak również psychicznych. Pomoc w poruszaniu się jest jedynie jednym z ważnych zadań, jakie musi spełnić osoba opiekująca się starszą osobą. Równie istotne jest wsparcie, rozmowa, jakie budują stosunki między podopiecznym a opiekunem. Osoba opiekująca się starszą osobą musi też pamiętać o tym, jak istotna jest spostrzegawczość, a także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zachowanie zimnej krwi w wypadku nagłego, kiepskiego samopoczucia nestora czy też umiejętność udzielania pierwszej pomocy przynależą do zadań opiekuna. Odporność na stres jest ważnym elementem, niezbędnym w zajmowaniu się nestorem.

chodzik dla seniora

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
herbata

Autor: INTERNITY
Źródło: INTERNITY
Fundamentalną zasadą w opiece nad osobami starszymi jest szacunek, zarówno do podopiecznego, jak także realizowanej pracy. Opiekun ma za zadanie wesprzeć w czynnościach, jakie sprawiają nestorowi trudności. Jednocześnie jednak nie powinien go nazbyt wyręczać, by nie odebrać osobie starszej poczucia autonomii. Po drugie, bardzo ważne jest dokładne uplanowanie dnia.

Uprości to wykonywanie poszczególnych zadań, a również nada życiu rytm, który jest ważny dla seniorów. Zadaniem opiekuna jest dbanie o jego zdrowie osoby starszej, dlatego warto wyekwipować go w chodzik dla seniora.