Jakiego typu wybrać buty dla dziecka? Jakie będą najlepsze? O czym musimy pamiętać?

Na drodze ewolucji ludzie ze stworzenia, które przemieszczało się na czterech kończynach stał się istotą dwunożną. To wówczas właśnie stopy stały się najistotniejszą podstawa ciała. Z powodu skomplikowanej budowy a także funkcji, które pełnią, stopy są niezwykle narażone na rozmaite urazy i schorzenia. Nawetmałe odchylenia w ich konstrukcji mogą skutkować wadliwymi postawami takimi jak skolioza czy dyskopatia. Mogą prowadzić do nich najczęściej różne złe nawyki, jak niedopasowane obuwie czy zła pielęgnacja. Jak uchronić się przed problemami?

nogi dziecka

Autor: daveynin
Źródło: http://www.flickr.com
Niezbędna jest wiedza i ukształtowanie się stopy od pierwszych miesięcy życia. Z weryfikowalnych badań wynika, że dziecko do nauki chodzenia przygotowuje się już w łonie matki. Pcha, wykonuje kopnięcia i może uderzać stopami o stopy, to wszystko już pierwsza nauka. po przyjściu na świat maluchy doskonalą te umiejętności,zaczyna się odpychanie od podłoża, wykonują obroty, podnoszą sięw pierwszej kolejności do siadu, a później do wstawania i w końcu chodzenia. W wieku 3-4 lat u dziecka zaczyna się zaznaczać wgłębienie na wewnętrznej stronie stopy –

Coraz szybszy proces rozwoju układu kostnego, ale równocześnie spowolniony rozwój układu mięśniowego sprawia, że pojawia się zagrożenie dla stóp. Może dojść do ich osłabienia, szczególnie przy ograniczeniu ruchu wystąpić mogą wtedy bóle, bardzo szybkie męczenie, a także uczucie drętwienia. Już od samego początku więc, czy są to buty damskie czy buty męskie, trzeba zapewnić dziecku wygodę ruchów kończyn dolnych. Wspaniale więc zaprzestać ubierania małych dzieci w ciasne rajstopy, skarpetki, a tym bardziej w nieprzystosowane buty.

Początkowo dziecięce stópki z czasem staną się długie i szerokie, gdy na końcu są na tyle silne, że mogą dźwigać coraz większy ciężar – . Wzmacniają się także ich drobne ścięgna i mięśnie. Jeśli jednak nie będą odpowiednio potraktowane, to będzie to do wyczucia w późniejszym czasie. Później więc mogą się pojawić różne przykre wady, jak stopa płaska, stopa szpotawa czy wydrążona. Żeby zapobiec rozwojowi tego typu schorzeń na pewno trzeba dbać o stopy dziecka, już od początkowych miesięcy życia.