Jakiego rodzaju książki kupować dla maluchów?

Lektury są to niesłychanie ważne jak też wartościowe upominki, jakie nigdy się nie zdezaktualizują.
Trwa wSPAniała akcja: Cała Polska czyta maluchom, jednak brak jest informacji, co czytać potomkom w rozmaitym wieku, jak długo czytać, które książki podobają się dzieciom itd.

koszyk na polana

Autor: Blomus
Źródło: Blomus
Promowanie czytania spowodowało, że ukazały się na księgarskim rynku śliczne i wspaniale wydane książeczki dla dzieci, jest ich tak dużo, że wybór jest ciężki. Czym pokierować się więc podczas wyboru lektury – podarunku?
Maluchy w wieku 4 lata jeszcze nie są w stanie dość długo słuchać czytania, preferuje opowiadane historie. Bardziej ciekawią się cienkimi książeczkami z małą ilością napisów, ale za to mieszczącymi barwne ilustracje. Dzieci w wieku 5 lat domagają się czytania znanych książek, lecz również ciekawią się nowymi. Potrafią dłużej skupić uwagę podczas czytania (ponad kwadrans), częstokroć przerywają zadając pytania o znaczenie wyrazów bądź prosząc o powtórne przeczytanie jakiegoś fragmentu, wybuchają głośnym śmiechem, komentują – są czynnymi odbiorcami przekazów. Kochają naturalnie bajki, jednakże zaczynają woleć niektóre z nich – o bestiach, widziadłach, dinozaurach etc. Chłopcy częściej dopominają się o baśnie albo książki o rycerzach, wojnach, dziewczynki przeżywają historie księżniczek, wynajdują strategie rejterad z bastei itp.

Wszystkie maluchy chętnie słuchają bajek o zwierzakach i zaczynają prosić o opowiadania o innych maluchach. Dzieci porównują się z bohaterem opowiadań, wynajdują inne strategie zachowań w analogicznych sytuacjach.