Jaki mamy wybór bram garażowych? Jakie mają zalety? Dla jakiego rodzaju podjazdów są odpowiednie?

Gdy budujemy dom, to dobrze jest pomyśleć o miejscu, w którym będzie można parkować nasze auto. Pod takim kątem bowiem trzeba wybrać konkretną bramę do garażu. Jakie typy bram są do wyboru?

Bramy skrzydłowe, inaczej rozwieralne to rozwiązanie, jakie przypomina normalne drzwi. Mogą być jedno albo dwuskrzydłowe, jednak częściej spotyka się tą drugą wersję. By ją otworzyć potrzebujemy bowiem mniej miejsca, które możemy przeznaczyć na podjazd. Tego typu bramy robi się często z drewna, przy tym otwierane są one ręcznie. Może to być utrudnienie zimą, kiedy to przed ich otwarciem musimy zebrać śnieg z podjazdu. Z pewnością ich plusem jest przystępna cena jak również łatwość montażu.

brama garażowa, garaż

Autor: tachyondecay
Źródło: http://www.flickr.com/photos/tachyondecay/2068146974/

Bramy uchylne są odpowiednie do garażu z jednym samochodem. Producent bram garażowych tego rodzaju z reguły posiada w ofercie modele najwyżej do 3m szerokości. Rozróżnia się dwa typy konstrukcji tego typu bram. Pierwsza to płytowa, w jakiej drzwi bramy są usztywnione blachą z płaskownikami stalowymi. Druga natomiast jest konstrukcją ramową, w jakiej najmocniejszą częścią jest właśnie rama. Jest ona wypełniona lżejszym materiałem. Takie bramy są proste w obsłudze i dosyć ciche. Przekręcenie klucza uruchamia dodatkowe ryglowanie.

Bramy segmentowe charakteryzują się tym, iż otwierają się bez wysuwania się na ulicę. W związku z tym cały podjazd – przejdź tutaj: więcej w temacie – może zostać użyty do parkowania auta. Taka brama jest złożona z pojedynczych segmentów, jakie złączone są zawiasami. Gdy używamy takiej bramy (więcej opinii pod tym łączem – bramy-drewniane.pl/), to każde przesuwające się po prowadnicy segmenty chowane są wewnątrz pomieszczenia. W zależności od tego czy jest to brama boczna, czy górna, dokładnie w ten sposób przesuwają się segmenty. Użycie rolek ze sztucznego tworzywa zapewnia cichszą oraz niezawodną pracę.

dom, garaż

Autor: JDH Rosewater
Źródło: http://www.flickr.com
Bramy rolowane są dość masywne. Rozwija się je ze skrzynki, jaka znajduje się zaraz nad wejściem do garażu. Należy wziąć pod uwagę ten detal, jak wyliczamy miejsce, które musimy przeznaczyć na zamontowanie bramy. W takim wypadku wykorzystywany jest jedynie napęd elektryczny, który uruchamiany jest guzikiem na skrzynce. Są bardzo dobrą ochroną przed włamaniem, ponieważ są masywne oraz posiadają blokadę, jaka uniemożliwia podważenie przez osobę niepowołaną. Wybór rodzajów profili jest bardzo duży. Możliwe jest, by samemu zadecydować o kształcie jak również wykończeniu. Kolor także dobierany jest indywidualnie, tak samo jak tłoczenia.

Jak widać jest w czym wybierać. Dlatego zanim podejmiemy decyzję warto przeanalizować wszystkie możliwości.