Jak przebiega badanie u kardiologa?

Choroby serca a także naczyń krwionośnych zabijają w ciągu roku blisko 175 tyś. Polaków. To jedna z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci w naszym kraju. Prostym sposobem na przeciwdziałanie schorzeniom serca jest regularne badanie się i konsultacje z kardiologiem.

Do specjalisty kardiologa przychodzą osoby z powodu przeróżnych dolegliwości oraz nieprawidłowości. Do najczęstszych można zaliczyć między innymi: podniesione ciśnienie , obniżenie wydolności cielesnej, bóle w klatce piersiowej, poczucie nierównego bicia serca, a także omdlenia. Wizyta taka może się odbyć z inicjatywy samego pacjenta albo po skierowaniu lekarza schorzeń wewnętrznych, a także każdego innego medyka, który zwrócił uwagę na niepokojące symptomy ze strony układu krążenia.

O co zapyta nas specjalista w trakcie wizyty? Wizyta u medyka zaczyna się z chwilą wejścia pacjenta do gabinetu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że już w momencie przekroczenia progu zaczyna się badanie. Doktor zwraca baczność na takie przymioty jak: stan odżywienia (otyłość, niedowaga), sposób poruszania się (niedowłady, przemieszczanie się przy wsparciu laski bądź też kul), trudności w oddychaniu (zadyszka, gwiżdżący oddech), kolor skóry buzi, drżenie dłoni, wiek biologiczny, który dosyć często różni się od prawdziwego wieku pacjenta.

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Te wszystkie dane są bardzo istotnym fragmentem lekarskiego badania oraz stanowią pierwszy jego etap. Drugim będzie rozmowa, która w języku lekarskim nosi miano badania podmiotowego.

Nie ma żadnych zastrzeżeń, że to jest rzeczywiście praktyczna oferta (http://www.rehaexpert.pl/rehabilitacja-wieliczka/), odnosząca się do cennych tekstów. Zapoznaj się z nią teraz.

Rozmowa rozpoczyna się od wyjaśnienia powodu wizyty. Specjalista prosi o przedstawienie niedomagań jak też alarmujących objawów.

W następnej kolejności lekarz zadaje pytania tyczące się trybu życia, stosowanych używek (palenie papierosów, alkohol), wywiad rodzinny, tzn. występowanie w rodzinie (matka, ojciec bądź rodzeństwo) schorzeń układu krążenia, zgonów z przyczyny zawału), pobytów w szpitalu a także stosowanych farmaceutyków. Ważnym elementem wywiadu są też pytania dotyczące okoliczności występowania objawów, częstości, czasu trwania i nasilenia.

Przyrządem służącym dokładniejszemu zbadaniu mięśnia sercowego jest tak zwany kardiomonitor.