Na jakie sposoby stosuje się gumę w rozmaitych urządzeniach przemysłowych oraz pojazdach.

Guma jest jednym z ważniejszych materiałów stosowanych w motoryzacji oraz przemyśle. Wytwarza się z niej mnóstwo elementów, na przykład różnego rodzaju amortyzacje albo uszczelnienia, a chyba najbardziej znana jest pod postacią opon.

siłowniki

Autor: anhhang
Źródło: http://www.flickr.com

To opony właśnie opony zapewniają pojazdom możliwości wygodnej, płynnej i bezpiecznej jazdy, ponieważ doskonale amortyzuje wstrząsy a równocześnie daje odpowiednią przyczepność do podłoża . Elementy gumowe są również wykorzystywane przy różnego rodzaju uszczelnieniach, przykładowo przy drzwiach, klapach bagażników albo lampach (znajdź więcej), to znaczy wszędzie tam, gdzie zapewnione być musi odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem wody. Poprzez takie uszczelnienia do wnętrza pojazdu nic się nie przedostanie, nawet podczas dużych opadów.
Równie ważną rolę pełnią elementy gumowe we wnętrzu pojazdu, przy najróżniejszych częściach i podzespołach. W przypadku silników, skrzyń biegów i innych mechanicznych elementów, w jakich znajdują się różne płyny konieczne będą dobre uszczelnienia, a w takiej roli świetnie między innymi się sprawdzają oringi producent . Z kolei przy układzie amortyzacji, gdzie niezbędne jest wytłumienie drgań które powstają podczas jazdy bardzo często stosowana jest tuleja (zobacz tuleje brązowe) metalowo-gumowa producent.

Takie tuleje pomimo niewielkich rozmiarów pełnią bardzo ważną rolę, i o ich uszkodzeniu właściciel z reguły dowiaduje się jako pierwszy. Jeżeli guma będzie w dużym stopniu wyrobiona, to będą się pojawiały zauważalne stuki, ograniczające komfort poruszania się.