Jak często wymieniać filtry w pojeździe? Przewodnik dla każdego człowieka

Filtry to podstawowe elementy eksploatacyjne każdego pojazdu, zaś ich regularna wymiana jest zadaniem każdego właściciela samochodu. Często jednakże występują nieścisłości, kiedy dokonać wymiany filtrów a przede wszystkim jak to zrobić? Zapraszamy zatem do lektury naszego zwięzłego przewodnika.

Filtry paliwaJak nietrudno zgadnąć, filtr paliwa odpowiada za filtrację benzyny. Filtr tenże jest wyjątkowo istotny w wypadku silników wysokoprężnych, aczkolwiek oczywiście właściciele „benzyniaków” także powinni o nim pamiętać. W motorach diesla instaluje się bowiem specjalne narzędzia wysokociśnieniowe, które wymagają „czystego” paliwa. Na rynku istnieje kilka typów filtra paliwa (sprawdź IOW TRADE). Przykładowo, w silnikach benzynowych najczęściej stosowane są siatkowe filtry ochronne a również nieduże papierowe filtry przewodowe. Precyzja oczyszczania paliwa zależy od rodzaju zastosowanego materiału.

Auto

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Co do lokalizacji filtra paliwa w samochodzie, najczęściej instalowany jest on pomiędzy pompą zasilającą a wtryskiwaczami, jest to jednakże sprawa indywidualna oraz zależy od modelu pojazdu. Filtry paliwa musimy wymieniać co okres sprecyzowany w instrukcji obsługi wozu (zazwyczaj przebieg w przedziale 15-50 tys. km). Filtr paliwFiltr (warto samemuprzetestować wymiana DPFów)element przystępny cenowo, cena jego kształtuje się na poziomie kilkunastu. W wypadku dużej części modeli pojazdów wymiana jest nieskomplikowana i można dokonać jej samemu. Sugestia – przed zainstalowaniem spójrzmy na celowo uwydatnione strzałki na filtrze, dadzą nam one dane o kierunku transferu paliwa.

Filtry oleju
Filtr oleju odpowiedzialny jest za filtrację oleju (www.esoil.pl/k,6,molydal) i usuwanie zanieczyszczeń, powstających w silniku w czasie pracy. Są to zatem pozostałości po niespalonym paliwie, pył z powietrza czy cząstki metali. Nie każde zanieczyszczenia z powietrza oczyści filtr powietrza, filtr oleju musi więc niejako poprawiać jego pracę. W sklepach motoryzacyjnych można dostać wiele rodzajów filtrów oleju, gdyż każdy silnik posiada własną, unikatową konstrukcję i potrzebuje innego filtra oleju. Ażeby dobrać stosowny filtr oleju trzeba skorzystać z konfiguratorów internetowych. Zachęcamy do kupna filtrów oleju znanych, producentów, którzy zapewniają wysoką jakość filtracji. Dobrym zwyczajem jest wymiana filtra oleju razem z olejem i uszczelką korka spustowego.