Dlaczego najkorzystniej stosować wełnę? Jakie mamy rodzaje? Na co zwracać uwagę?

wełna to dość powszechne i wykorzystywane naturalne włókno, jakie możemy uzyskać z okrywy włosowej owiec, kóz, ale i lam oraz wielbłądów. Włókno wełniane charakteryzuje się rewelacyjnymi cechami, takimi jak łuskowatość czy karbikowatość.

siłownia

Autor: torbakhopper
Źródło: http://www.flickr.com
kostiumy

Autor: Pretty One
Dzięki takim cechom są bardzo dobre do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych.
Owczą wełnę uzyskuje się przez strzyżenie owiec, określana jest też jako runo lub strzyża. Jest świetnym surowcem włókienniczym do wyrobu wysokiej jakości tkanin, dzianin i włóknin. Jakościową wełnę, jaka jest puszysta oraz miękka, ma cienkie włókna oraz długość od czterech do dwunastu centymetrów, otrzymamy z owiec rasy merynos. Bardziej grubą natomiast z ras owiec długowełnistych oraz nizinnych. Aktualnie występują nowe rodzaje jak wełna parzona, (sprawdź wełnę parzonąf=”http://lamalama.pl/”>http://lamalama.pl/ doceniana.
sklepy - płótno

Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com
Z bardzo długich włókien wełny żywej, zyskać można przędze czesankowe, z innych zaś rodzajów stosowanych jako domieszki do bardziej krótkich włókien wełny żywej, możemy zyskać niższej jakości przędze zgrzebne. Popularne jest też wykorzystywanie mieszanki włókien wełnianych z pozostałymi włóknami, takimi jak bawełna czy jedwab.

Takie mieszanki włókien stosuje się do wytwarzania dywanów, wykładzin podłogowych, poduszek, jak i koców. Jak więc łatwo zauważyć wykorzystywanie wełny jest popularne, i nieważne czy mówimy o tradycyjnych typach, czy bardziej nieznanych, ale także solidnych takich jak wełna gotowana – .

Nie ma co się dziwić, bo każdy rodzaj wełny to bardzo duża ilość zalet, czyli najlepsze właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne, a również znaczną higroskopijność. Dodatkowo, wełna pochłania promieniowanie UV.