Czy strój góralski urozmaicony w tradycyjne ozdoby znajdzie swych odbiorców wśród turystów?

Nawet tradycyjny strój ma swoich odbiorców wśród turystów. Turystki niejednokrotnie kupują chustki i spódnice, a niekiedy kierpce czyli obuwie na obcasie. Panowie najczęściej kupują koszule. Pamiątka z Zakopanego to już nie tylko ciupaga i fotografia z białym misiem. Coraz częściej ludzie kupują odzież stylizowaną na góralskie stroje.

modowe inspiracje

Autor: LPP SA
Źródło: LPP SA
Jak mówią sprzedający, to dzięki pokazowi w programie Eurowizji wystepującej Cleo, która jak mało kto rozsławiła strój stylizowany na regionalny. Okazuje się, że ubiór górali z Podhala bywa poznawany prawie w całym naszym państwie. Jest to za sprawą zjawiska, że strój górali jest od lat żywy, czyli cały czas pokazywany na wszelakich imprezach, a nie tylko na pokazach scenicznych.

W wakacje taki strój mamy możliwość ujrzeć niemal na codzień a nie tylko przy sposobności uroczystości plenerowych, a też na przykład w regionalnych karczmach. Strój panny złożony jest z białej tybetowej spódnicy z czerwonym gorsetem haftowanym cekinami oraz koralikami i wzorem złotogłowiu. Dekoracyjny jest też w takie dodatki jak czerwone korale i kolczyki z prawdziwym koralem. Ten gatunek stylizacji nie przeminął i jest ciągle żywy (link). Mężczyxni w górach ubierają standardowo bukowe portki szyte z sukna, koszulę z białym haftem, kierpce i kapelusz z muszlami. Co interesujące, nawet tradycyjny ubiór góralski, przeważnie damski, miewa swych odbiorców pośród turystów. Mężczyżni zaś wybierają tradycyjne koszule, które później ubrać mogą także do marynarki.

Bez zwłoki zobacz na stronie (http://www.jagna.pl/biustonosze-dodatki-c-23_163.html) analogiczne wpisy. Tam także zobaczysz coś ciekawego, ponieważ proponuje ona podobną problematykę.

Bardzo modne stały się zaś koszulki z wyszytymi elementami z gór takimi jak rozetą, parzenicą, złotogłowiem.

góralskie inspiracje w modzie

Autor: Aga Cudak
Źródło: abcslubu.pl
Młodzi pytają o dresy z góralskimi haftami. Co interesujące, o dresy nie pytają górale, ale właśnie przyjezdni. Ręcznie haftowanych i malowanych chustek i bluzeczek nie ma nigdzie indziej. To o wiele cudowniejsza pamiątka z urlopu aniżeli następny kubek z napisem „Zakopane”. To jednak pamiątka kosztowniejsza od pluszowej owieczki i ciupagi. Należy pamiętać jednak, że każda owego rodzaju odzież jest ręcznie szyta, dobrze skrojona, a materiały nie należą do najtańszych ( wierzchnie, ciążowe). Jeżeli chcemy mieć w szafie pamiątkę na dłużej, to warto zainwestować te pieniądze. Gospodarni mogą odwiedzić targ pod Gubałówką. Na miejscowych budkach, odnajdziemy dużo odzieży tak dla dzieci, jak i dorosłych, stylizowanych na góralskie. Kwoty są różnorakie jednak zawsze jest to solidna ręczna praca.